top of page

Roger Ballen / Tomasz Górnicki „The Core” Stocznia Gdańska 3.09Wystawa w historycznej Stoczni Gdańskiej będzie spotkaniem dwóch twórców, reprezentantów odmiennych pokoleń i miejsc pochodzenia. Roger Ballen, uznany fotograf żyjący i tworzący w RPA, oraz Tomasz Górnicki, Polski artysta, w kontrowersyjny sposób poszerzający definicję rzeźby. Na imponującej przestrzeni 1500 m2 powstaną instalacje reprezentujące wewnętrzny świat artystów, zadających sobie pytania o istotę człowieczeństwa, esencję istnienia. Będzie to wydarzenie, podczas którego światło zostanie rzucone na cień, instynkt i surowe emocje.


Roger Ballen to jeden z najbardziej wpływowych fotografów XXI wieku, tworzący od przeszło 40 lat. Jego ekstremalne prace wzywają do wyprawy wgłąb umysłu, tak jak on sam eksploruje głębsze jogo pokłady. Artysta poszukuje odpowiedzi na podstawowe pytania używając różnorodnych mediów: fotografii, filmu, rysunku, i posługując się hybrydową estetyką, tworzy charakterystyczne dla siebie paradoksalne przestrzenie pełne niepokojących postaci, zapomnianych miejsc, zagadkowych przedmiotów. Roger Ballen opublikował na całym świecie ponad 25 książek. Jego prace znajdują się w 50 najważniejszych międzynarodowych kolekcjach muzealnych.


Tomasz Górnicki należący do wiodących, polskich rzeźbiarzy młodego pokolenia, w centrum swoich rozważań stawia tematy egzystencjalne oraz bada wpływ kultury na jednostkę. Przełamując schematy, instaluje swoje rzeźbiarskie realizacje w przestrzeni publicznej i konfrontuje widza z pracami dotyczącymi opresyjności instytucji społecznych i politycznych. Jego prace badają graniczne stany emocjonalne.
Comentários


KompasSztuki_Logotyp_02_BLACK_Transparent.png
bottom of page