top of page

Kompas Młodej Sztuki po raz kolejny patronem medialnym KrakersaCracow Art Week KRAKERS wkracza w drugą dekadę swojej działalności. Ubiegłoroczny jubileusz 10- lecia zainspirował organizatorów do wybrania hasła, które wiązałoby się z nowym otwarciem i śmiałym patrzeniem w przyszłość. Tym samym motyw XI edycji brzmi: ,,Jesteśmy wielością”, a odbędzie się ona w dniach 10-17 czerwca 2022 roku.


Wielość towarzyszy Krakersowi już od pierwszej odsłony i znajduje swoje odbicie w programie imprezy. Objawia się w idei open access: otwartego i wolnego dostępu, zapraszania podmiotów akademickich i eksperymentalnych, konserwatywnych i progresywnych, otwartości i różnorodności, która leży u źródła powołania projektu. Wydarzenie od samego początku inspiruje środowisko sztuki współczesnej do otwarcia się dla szerokiej publiczności, pokazania wielości punktów widzenia, myśli, idei, koncepcji. W tym czasie KRAKERS stał się największą tego typu imprezą w Polsce, o najbardziej

zróżnicowanym programie skupiającym się na przybliżaniu tego, co najbardziej aktualne i

wartościowe w polskich sztukach wizualnych. Odbywając się w tak istotnym ośrodku kulturalnym, jakim jest Kraków, projekt na tydzień zagospodarowuje całą różnorodną scenę artystyczną miasta.


W Programie Głównym uczestniczy blisko 50 podmiotów: zarówno galerii z wieloletnią tradycją, jak i nietypowych lokalizacji w pracowniach artystycznych, knajpach, piwnicach, strychach, podwórkach kamienic czy opuszczonych willach. Pośród potwierdzonych miejsc można wymienić między innymi: Art Agenda Nova, BWA ZBK, CSW Wiewiórka, Elementarz dla mieszkańców miast, Galerię Śladowski, Jan Fejkiel Gallery, Pracownię RG29 czy Skład Solny. W wystawy zaangażowane są setki artystów, artystek, kuratorów i kuratorek, m.in. Xavery Deskur, Rom Dziadkiewicz, Justyna Gryglewicz, Julia Jarża, Stanisław Koba, Szymon Kobylarz, Katarzyna Kukuła, Piotr Lutyński, Marta Niedbał, Alicja Pakosz, Cyryl Polaczek, Arkadiusz Półtorak, Adam Rzepecki, Dominik Stanisławski, Radek Szlęzak czy

Weronika Szmuc.


Nie zabraknie też artystów zagranicznych, choćby na wystawach GIRLS+EGGS w C U AT SADKA, czy Flaga ,,Jutro” w Domu Utopii. W ramach Śniła mi się Europa (Art Agenda Nova) Marta Romankiv odniesie się do własnego doświadczenia migracji i prób wpisania się w europejską wspólnotę, jak i do dążenia ukraińskiej społeczności do stania się częścią europejskiej wspólnoty. Ukraińskich wątków nie zabraknie też z pewnością w hybrydowym #StreamArtStudio z ich International Green School albo Plener Cybernetyczny 2.0, jako że projekt powiązany jest między innymi z UKRAiNATV integrującą osoby z Ukrainy z krakowskim środowiskiem kulturotwórczym.


Program Partnerski powstał natomiast we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym i skupia wokół siebie wydarzenia festiwalu Wydział Sztuki w Mieście 10. Ich przekrój jest bardzo różnorodny i będzie obejmował koncerty, sety VJ-skie, wystawy, projekcje filmów, show off designu czy Poster Challenge. Wszystko przygotowane przez studentów, absolwentów i wykładowców Wydziału Sztuki UP w Krakowie.


W ramach Programu Towarzyszącego uczestnicy KRAKERSa będą mogli wziąć ponadto udział w dedykowanych im oprowadzaniach autorskich lub kuratorskich w instytucjach kultury, spacerach Kultour szlakiem krakowskich galerii i dzielnic, spotkaniach czy wykładach. W sobotę 11 czerwca w ramach corocznego Artist Talk odbędzie się w Sali Panoramicznej MCK spotkanie autorskie z jedną z najbardziej kontrowersyjnych artystek młodego pokolenia – Adą Karczmarczyk, znaną również jako ADU. Tego samego dnia w Galerii Podbrzezie UP będzie miał miejsce wykład O sztuce przywłaszczeniowej słów kilka reżysera i scenarzysty Marcina Korneluka, na temat granic prawa autorskiego. Nie zabraknie też aktywności dla najmłodszych w postaci warsztatów plastycznych Artmine, czy spacerów detektywistycznych Fishka Kraków Tours.


Projekt Cracow Art Week KRAKERS 2022: Jesteśmy wielością jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie www.cracowartweek.pl oraz w mediach społecznościowych: FB @cracowartweek, IG @cracowartweek.
Comentários


KompasSztuki_Logotyp_02_BLACK_Transparent.png
bottom of page