top of page

Cracow Art Week już za tydzień! Pełny program KRAKERSa
Cracow Art Week powraca, by w dniach 19-26 kwietnia 2024 roku ponownie zająć przestrzenie krakowskich galerii sztuki, pracowni, a także nietypowych lokacji publicznych i prywatnych. Właśnie poznaliśmy pełny program imprezy.

 

XIII edycja KRAKERSa odbędzie się pod hasłem ,,Czuj, czuj, odczuwaj”. Jest ono trawestacją słynnego harcerskiego zawołania będącego rodzajem powitania lub pożegnania. Nie jest to jak w pierwowzorze fraza wykrzyknikowa, lecz zachęta do zanurzenia się w sobie, pogłębienia odczuć oraz skupienia na emocjach. Coraz większą wagę przykłada się zarówno do psychologicznej warstwy dzieł sztuki, jak i do kondycji psychicznej samych twórców. Artyści wychodzą poza problematykę sztuki, następuje psychologizacja twórczości. Współcześni artyści dbają o swój dobrostan i równowagę emocjonalną, korzystają z psychoterapii i dzięki temu są bardziej świadomi, pewni swoich celów. Dla osób biorących udział w Cracow Art Week również istotne są takie pojęcia i wartości takie jak opieka, troska, uważność. Widoczne są na przykład pozytywne skutki oddziaływania sztuki na odbiorców wykorzystywane w arteterapii.

 

Pełny program jest już dostępny na stronie internetowej wydarzenia. Program Główny będzie składał się z blisko 60 wydarzeń. W Sekcji Miasto obecne będą uznane galerie i miejsca z wieloletnią tradycją. Shefter Gallery zaprezentuje ,,Nieznośną melancholię detalu albo niezadomowienie” Aleksandry Młynarczyk-Gemzy, czyli filozoficzny traktat o DOMU „napisany” za pomocą fotografii, video oraz aranżacji przestrzeni. Wyjątkowo obficie będzie w prężnie działającym Składzie Solnym, w którego przestrzeni galeryjnej i pracowniach będzie miało miejsce aż sześć wystaw, a także instalacja przestrzenna i performance audiowizualny. Szczególnie warte uwagi są też dwie wystawy Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, współorganizatora KRAKERSa: ,,Odczuwaj!” w Galerii Podbrzezie oraz ,,Przesilenie” w przestrzeni dawnego gmachu Poczty Głównej.

 

Flagową częścią wydarzenia jest rozstrzygana w drodze konkursu Sekcja Laboratorium. Wśród tegorocznych laureatów znalazła się między innymi artystyczna interwencja Juliusza Kosina w pracowni Mariana Kruczka oraz wystawa ,,Open Space” Szkoły Filmowej w Łodzi, której towarzyszyć będą pokazy filmowe oraz spotkania autorskie. Do zwycięskich projektów zaliczono również performance Fanni Malinovskiej ,,Wszyscy zostaliśmy zapaleni pragnieniem szczęśliwego życia” w Goethe-Institut, a w ramach wystawy ,,Uwielbiam stacje benzynowe nocą" emocje i lęki artystów wyrażone zostaną poprzez estetykę VR.

 

W tym roku rekordowo silna jest reprezentacja artystów spoza granic miasta, jak i kraju. Galeria Szaber ugości grupę artystyczną z Wrocławia - „Bezimienny z Kościoła Nihilistów” odkryje siłę rytuałów oraz odwieczną potrzebę doznań metafizycznych. Art Agenda Nova zaprasza na ,,Dummy” Heleny Parys, pierwszą wystawę indywidualną artystki na co dzień mieszkającej i studiującej w Antwerpii. C U AT SADKA pokaże ,,Curara de Carrera”, rezultaty wspólnej pracy trzech przestrzeni projektowych powstałe wspólnie z +DEDE (Berlin) i DOC (Paryż). W kolekcji Muzeum Etnograficznego zobaczymy ,,Chromofilię” - twórcze interwencje szóstki artystów z Polski, Portugalii i Holandii. W UFO Art Gallery odbędzie się natomiast wydarzenie specjalne towarzyszące wystawie Michaela Bibera.

Na osobną uwagę zasługują też wydarzenia specjalnie przygotowane pod tegoroczną edycję Cracow Art Week. Fundacja A Sztuka? zaprezentuje w przestrzeni Parku im. Henryka Jordana instalację partycypacyjną ,,Czujny Alfabet” w której może wziąć udział każdy bez względu na wiek. W związku z 20. rocznicą śmierci Jerzego Dudy-Gracza zorganizowane zostanie oprowadzanie po jego stałej galerii autorskiej mieszczącej się w Nowohuckim Centrum Kultury, a poprowadzi je córka artysty Agata Duda-Gracz. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych w postaci warsztatów graficznych ,,Czuję zwierzę” w Pracowni RG29. Ponadto w ramach Programu Towarzyszącego uczestnicy KRAKERSa będą mogli wziąć udział w dedykowanych oprowadzaniach w instytucjach kultury, spacerach szlakiem krakowskich galerii i dzielnic w ramach cyklu Kultour, spotkaniach autorskich, warsztatach sensorycznych czy pokazach animacji.

Comments


KompasSztuki_Logotyp_02_BLACK_Transparent.png
bottom of page